Čo je IPTV a aké sú jej najväčšie výhody?

09. 04. 2021 | Zaujímavosti

Možno o nej čítaš po prvýkrát. IPTV alebo inými slovami internetová televízia už ale dávno nie je službou pre vyvolených. Len na Slovensku telku touto cestou sledujú státisíce ľudí a na svete niekoľko miliónov. Čo je IPTV, v čom spočíva jej kúzlo, aké výhody prináša a čo dokáže na rozdiel od satelitného alebo káblového vysielania? Pripútaj sa, vezmeme ťa do ríše televízie cez internet, kde je o zábavu postarané.

 

Ako IPTV funguje

Klasickú káblovku alebo televíziu cez satelit určite dobre poznáš. Tieto technológie využívajú prenos signálu káblom, respektíve vzduchom a počas dlhých desaťročí sme si na ne zvykli.

IPTV (anglicky Internet Protocol Television) alebo internetová televízia sa od vyššie zmienených typov televízneho vysielania líši práve spôsobom, ako sa dostáva k divákom – v jej prípade signál do televízie či iného zariadenia putuje cez internet. Využíva teda samotný prenos po internetovej sieti.

Internetová televízia skrátka funguje na akomkoľvek internetovom pripojení od ktoréhokoľvek poskytovateľa. Ak internet spĺňa aspoň základné požiadavky na rýchlosť, bez problémov na ňom IPTV spustíš a pozerať telku môžeš kdekoľvek.

Nie je internetová televízia ako internetová televízia

IPTV síce funguje cez internet, ale nepleť si ju s inými internetovými televíziami, ktoré poznáš z rôznych serverov. Niektoré TV stanice prevádzkujú svoje vysielanie online a sprístupňujú starší obsah, čo však s IPTV nemá nič spoločné.

Vyskúšať IPTV zdarma

 

Aké sú hlavné výhody IPTV?

Nadupaný IPTV archív

Pri TV staniciach sa môžeš vrátiť v čase aj desiatky hodín naspäť, takže nevadí, ak svoj program nestihneš v živom vysielaní. Tento TV archív sa u jednotlivých programov tvorí automaticky, nemusíš teda programy nahrávať.

 

Nahrávanie obsahu

V rámci TV archívu (spätného prehrávania) sa väčšinou dá pohybovať maximálne týždeň do minulosti. Aby si sa mohol na program dívať viac než 7 dní spätne, využiješ ďalšiu veľkú prednosť IPTV: nahrávanie programov. Záleží, ktorú tarifu si u poskytovateľa internetovej televízie vyberieš, ale počítať môžeš približne s 10–100 hodinami nahrávok.

 

Vyhľadávanie programov

Nebaví ťa zdĺhavé hľadanie obľúbeného obsahu? Aj s tým ti IPTV pomôže – ponúka vyhľadávací riadok, do ktorého stačí zadať názov programu, seriálu či filmu a ihneď si ho môžeš spustiť alebo nahrať.

 

Pretáčanie programov

U bežnej televízie nepredstaviteľné, s IPTV realita. Umožní ti nielen pretáčanie (dopredu aj do minulosti), ale aj pozastavenie programu. Ak si zmeškal začiatok filmu alebo ťa niektoré časti nudia, jednoducho si ich podľa potreby pretočíš tam, kam potrebuješ.

 

Zoradenie TV staníc

Chceš mať po spustení televízie na prvých pozíciach programovej ponuky svoje obľúbené TV stanice? Aj to niektoré IPTV dokážu. Športový fanúšik si napríklad do popredia posunie športové kanály, filmový zasa filmové.

 

Sledovanie na rôznych zariadeniach

Keď máš IPTV, neznamená to, že telku musíš sledovať len doma v obývačke. Väčšinu internetových televízií si pustíš aj na počítači, mobile alebo tablete, takže si televízny obsah užiješ napr. na ceste na dovolenku, ak máš po ruke internet.

 

Prístup do videopožičovne

Internetové televízie obsahujú tiež online videopožičovňu, v ktorej si zdarma alebo za poplatok na vymedzený čas požičiaš niektorý z ponúkaných filmov.

 

Atraktívny programový sprievodca

Súčasťou každej IPTV je prehľadný programový sprievodca, ktorý sa neustále aktualizuje a vyhľadáš v ňom TV program spätne aj na dlhú dobu dopredu.

 

Široká ponuka programov a HD rozlíšenie

Internetová televízia zmení život k lepšiemu každému, kto chce mať hromadu TV kanálov a navyše s maximálnou kvalitou obrazu. IPTV dnes väčšinu programov ponúka v HD rozlíšení a niektoré stanice dokonca v 4K.

 

S Kuki môžeš mať aj ďalšie funkcie

Internetová televízia Kuki ťa poteší spomínanými výhodami a navyše ponúka aj ďalšie funkcie. Napríklad si v nej môžeš vytvoriť vlastný užívateľský profil, zmeniť vzhľad prostredia alebo jednoducho prenášať práve bežiaci program z jedného zariadenia na iné.

 

Je internetová televízia zdarma?

Vo väčšine prípadov nie. Aby mohli poskytovatelia internetových televízií zaradiť do ponuky jednotlivé TV stanice, musia licenciu k ich sprostredkovaniu zakúpiť od vlastníkov autorských práv. To je hlavný dôvod, prečo IPTV nie je k dispozícii zdarma. Za poplatok ti na rozdiel od iných typov vysielaní ponúka výraznú pridanú hodnotu, a to v podobe všetkých výhod, ktoré sme ti predstavili vyššie.

 

IPTV set-top box a ďalšie zariadenia

Ako už vieš, k hlavným prednostiam IPTV patrí, že si ju môžeš pustiť na množstve zariadení a prakticky kdekoľvek. Teraz ti bližšie predstavíme konkrétne možnosti sledovania internetovej telky. Na ktorých zariadenich si ju užiješ?

 

Set-top box

Univerzálna cesta. Vďaka set-top boxu spustíš internetovú televíziu aj na staršom televízore. Stačí ho zapojiť k set-top boxu a zábava sa môže začať.

 

Smart TV

Ak máš doma inteligentný televízor (smart tv) s pripojením na internet, stiahni si do nej aplikáciu svojej IPTV a môžeš začať pozerať. Niektorí poskytovatelia taktiež umožňujú sledovanie cez inteligentnú krabičku, tzv. smart box.

Mobily a tablety

Sledovanie internetovej televízie cez mobilné zariadenia je rovnako jednoduché ako na smart TV. Do tabletu si stiahneš aplikáciu a potom už telku sleduješ všade, kde máš prístup k internetu.

 

Notebook a PC

Býva samozrejmosťou, že je možné pustiť IPTV aj v prehliadači na počítači aleb notebooku. Televíziu si tak ľahko pustíš ako doprovod k práci bez toho, aby si musel hľadať ovládač od televízora.

 

Vyskúšaj IPTV zdarma

Zapáčili sa ti vychytávky televízie cez internet? Tak ju vyskúšaj a sám zisti, či ti služby IPTV vyhovujú. Internetovú televíziu Kuki ti dáme na 14 dní zadarmo a záleží len na tebe, či následne službu ukončíš alebo prejdeš do platenej verzie. Tri dni pred koncom skúšobného obdobia ťa upozorníme, že využívanie Kuki zadarmo končí.